دسته‌هاهمه

کاربردهای غیرمعمول خمیردندان

کاربردهای عجیب خمیردندان

مقدمه

کاربردهای غیرمعمول خمیردندان احتمالاً عنوان تعجب برانگیزی است. درواقع این مطلب حاصل از تجربه افراد مختلف برای بکارگیری خمیردندان در مواردی غیر از بهداشت دهان و دندان است! در حالت معمول، افراد از خمیردندان برای سفیدکردن و بهداشت و سلامت دهان و دندان استفاده می‌کنند. اما جالب است بدانید که این محصول بسیار کاربردی‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. در این مطلب به معرفی چند نمونه از کاربردهای غیرمعمول خمیردندان پرداخته شده است [البته بایستی دقت داشت این یک مطلب علمی نیست و صرفاً تجربه‌های جالبی را نشان می‌دهد که به نوعی موثر واقع شده‌اند. طبیعی است که هدف تولیدکنندگان خمیردندان نیز شامل موارد اشاره شده نیست].

کاربردهای غیرمعمول خمیردندان

خمیردندان ماده‌ای شوینده، جرم‌گیر و گاه ضدعفونی‌کننده است که به شکل اغلب خمیری در تیوب‌های استوانه‌ای شکل بسته‌بندی می‌شود و افراد از آن برای تمیزی و برق انداختن دندان‌هایشان استفاده می‌کنند. بسیاری بر این باورند که خمیردندان تنها همین کاربرد را داشته و مصرف دیگری ندارد. در واقع این محصول جادویی استفاده‌های زیادی دارد که شاید تا به حال حتی به ذهنتان خطور نکرده باشد. در ادامه ترفندها و کاربردهای غیرمعمول خمیردندان آورده شده است.

۱) خلاص شدن از شر نیش پشه و جوش

یکی از کاربردهای غیرمعمول خمیردندان، ازبین بردن جوش و خارش پوست ناشی از نیش حشرات است. اندکی خمیردندان خمیری و غیر سفیدکننده را بر روی جوش مورد نظر قرار داده و چند ساعت به آن استراحت دهید. خمیردندان جوش را تا حد زیادی از بین برده و چربی آن را جذب می‌کند. این روش بهترین درمان برای جوش‌هایی است که روی سر در می‌آیند. البته فراموش نکنید که این روش ممکن است برای پوست‌های حساس تحریک‌پذیر باشد. همچنین مقداری خمیردندان را روی محل نیش حشره قرار دهید به طوری که اندازه یک سکه دور آن را بپوشاند. این کار از خارش محل گزش جلوگیری می‌کند. همچنین این روش باعث خنک کردن سوختگی‌های سطحی پوست می‌گردد.

کاربرد خمیردندان

۲) درخشان کردن جواهرات و نقره‌جات 

این کابرد خمیردندان به ویژه برای خانم ها فوق العاده‌ است. اگر حلقه ازدواج، سرویس طلا، گوشواره و … شما جرم گرفته و از رنگ و رو افتاده، می‌توانید از خمیردندان کمک بگیرید. یک مسواک نرم برداشته و مقداری خمیردندان روی آن بریزید. باید دقت کرد که حتما مسواک از نوع نرم بوده و حجم خمیردندان مصرفی زیاد نباشد. حال مسواک حاوی خمیر را به آرامی بر روی جواهرات مورد نظر کشیده و سپس با پارچه‌ای تمیز اقدام به پاک‌سازی آن کنید. به یاد داشته باشید که از این روش برای جلا دادن به مروارید استفاده نکنید که این کار باعث آسیب رساندن به مروارید خواهد شد. اگر در دکور منزل خود نقره‌جات دارید و یا از قاشق‌های نقره‌ای و شمعدان‌های نقره‌ای استفاده می‌کنید، در اینجا نیز می‌توانید مقداری خمیردندان را بر روی شی نقره‌ای خود مالیده و با پارچه‌ای نرم و خشک شروع به پاک کردن آن کنید.

۳) استفاده از خمیردندان به جای استون

یکی دیگر از کاربردهای غیرمعمول خمیردندان، پاک کردن لاک روی ناخن‌هاست. می‌توان به جای استفاده از استون، کمی خمیردندان روی ناخن‌ها قرار داده و سپس یک برس را به آرامی روی ناخن‌تان بکشید. بعد از آن ناخن‌هایتان را با آب ولرم بشویید و شاهد پاک شدن لاک روی ناخنهایتان باشید.

۴) پاک کردن باقی مانده رنگ مو 

گاها پس از رنگ کردن موها، هنوز کمی از بقایای رنگ در نزدیکی خط موها و در حاشیه سر و گوش ها باقی می‌ماند. ممکن است خلاص شدن از شر این لکه رنگ‌ها مشکل باشد. با استفاده از یک تکه پنبه کوچک حاوی مقداری خمیردندان، می‌توان به سادگی این مشکل را برطرف کرده و هیچ اثری از باقی‌مانده ی رنگ روی پوست نماند.

۵) پاک کردن لکه‌های روی فرش

از کاربردهای دیگر خمیردندان، پاک کردن سریع لکه‌های روی فرش است. اکثر لکه‌ها را می‌توان با کمی خمیردندان، یک پارچه تمیز و مقداری آب ولرم پاک کرد و نیازی به دادن فرش به قالیشویی و صرف هزینه‌ی بالا برای آن نیست.

۶) پاک کردن نقاشی کودکان از روی دیوار

قطعا خمیردندان یکی از انتخاب‌های مناسب برای پاک‌کردن رد مدادرنگی‌ها و نقاشی‌های کودکان روی دیوار است. برای این کار می‌توان به راحتی با یک برس و مقداری خمیردندان خط خطی‌ها و نقاشی‌های رنگارنگ را از دیوار پاک کرد. خمیر باقیمانده را می‌توان با یک پارچه مرطوب از روی دیوار تمیز نمود. همچنین می توان از خمیردندان برای پاک کردن و تمیزی بیشتر خطوط بین کاشی ها و سرامیک ها نیز استفاده نمود.

پاک کردن خطوط بین کاشی ها با خمیردندان

۷) پر کردن سوراخ‌های دیوار با خمیردندان

از دیگر کاربردهای خوب و مفید خمیردندان، پر کردن سوراخ‌های ریز بر روی دیوار و … است. کافی است اگر سوراخ ریزی بر روی دیوار دارید و در دیدرس است، کمی خمیردندان را برداشته و توسط آن سوراخ موردنظر را پاک کرده و سپس اضافه آن را پاک کنید.

۸) سفید و تازه کردن کفش‌های کتانی

خمیردندان علاوه بر دندان‌هایتان، کفش‌هایتان را نیز تمیز می‌کند. کفش‌های کتانی سفید پس از مدتی استفاده، کمی تیره و کدر می‌شوند. می‌توان لبه‌ها و زیر کفش‌های کتانی سفید را با آغشته کردن به خمیردندان و سپس پاک‌کردن آن با یک پارچه نرم و مرطوب، تمیز کرد.

تمیز کردن کفش کتانی با خمیردندان

 

۹) پاکسازی کف اتو با خمیردندان 

پس از کار زیاد، قسمت پایینی و فلزی اتوی لباس، جرم گرفته و دچار مشکل می‌شود. این امری طبیعی‌ست و راه‌های زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان مقداری خمیردندان را به کف اتو زد و آن را پخش نمود. سپس با یک پارچه مرطوب آن را پاک‌سازی کرد. (مراقب باشید که اتو حتما خارج از برق بوده و خنک باشد) در آخر از یک دستمال خشک تمیز، برای پاکسازی نهایی استفاده شود. همچنین از این روش می‌توان برای پاک‌سازی اتو مو نیز استفاده کرد.

۱۰) پاکسازی خط و خش های روی سی‌دی

حتی سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها هم از خمیردندان بهره خاص خود را می‌برند. می‌توان با اندکی خمیردندان  به راحتی خط و خش‌های ساده و آلودگی‌های روی CD و DVD را از بین برد. کمی خمیردندان را به آرامی بر روی دایره وسط سی‌دی مورد نظر قرار دهید. سپس به آرامی توسط یک پارچه میکرو فایبر از داخل به سمت بیرون این خمیردندان را بر روی سطح خط و خش‌دار بکشید.

البته فراموش نکنید که این کار برای از بین بردن خط‌های عمیق کاربردی ندارد؛ اما برای از بین بردن خط و خش‌های ساده روی آن‌ها بسیار کاربردی و مفید است. همچنین می‌توانید این کار را بر روی DVD های بازی خود امتحان کنید، خواهید دید که کنسول شما دیگر اذیتتان نخواهد کرد.

۱۱) شفاف‌تر کردن چراغ اتوموبیل 

چراغ های جلوی اتوموبیل به مرور کدر و پر از خط و خش می‌شود. این اتفاق باعث ظاهر بد و تاثیر منفی در پخش نور ایجاد شده توسط چراغ‌های خودرو خواهدشد. یکی از راه‌های برطرف کردن این مشکل، تعویض چراغ‌ها با یک مدل نو و کریستالی است که جدای از هزینه‌ی بالای آن، تنها راه حل ممکن نیست. راه‌حل دوم این است که ابتدا چراغ‌های مورد نظر را با آب و صابون تمیز شسته و سپس با یک خمیردندان و با یک پارچه نرم چراغ‌ها را تمیز کرد.

۱۲) تمیز و خوشبو کردن دست ها

ترکیبات تشکیل‌دهنده خمیردندان که موجب از بین بردن بوی بد دهان می‌شود، به سادگی برای خوشبو کردن دست‌ها هم کاربرد دارد. صابون‌ها و شوینده‌های ساده، توانایی پاک‌سازی بو یا آلودگی‌های زیاد را ندارند. از بین بردن بوی ماهی، پیاز یا غذای پر ادویه و یا هرچیز بدبوی دیگری که منجر به بدبو کردن دست‌ها می‌شود، از توانایی یک شوینده ساده خارج است. برای داشتن دست‌هایی تمیز و خوشبو مقداری خمیر‌دندان به کف دست‌های خود مالیده و با آن دستان خود را بشویید و از بوی عالی آن لذت ببرید.

خوشبو کردن دست با خمیردندان

۱۳) تمیز کردن سینک ظرفشویی با خمیردندان

پای تمیزکاری و پاک‌کنندگی خمیردندان از دندان به سینک‌های ظرفشویی نیز رسیده است. سینک‌های ظرف‌شویی، پس از مدت کوتاهی، از رنگ‌و‌ رو رفته و دچار لکه‌های زیادی می‌شوند. برای پاک‌کردن این لکه‌ها و جلا بخشیدن به سینک، معمولا از آب و صابون و مایع ظرف‌شویی و یا پودرهای ماشین لباسشویی استفاده می‌شود، اما نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ای حاصل نمی‌شود. پیشنهاد ما به شما استفاده از مقداری خمیردندان و یک مسواک بلااستفاده است. با این کار شاهد برق انداختن و جلای سینک ظرفشویی در آشپزخانه خود خواهید شد.

۱۴) بهبود خط و خش‌ها و لکه‌های روی صفحه نمایش گوشی

خمیردندان برای کاهش خراش‌ها و لکه‌های روی صفحه گوشی عالی عمل می‌کند و صفحه نمایشگر آن را بسیار بهتر خواهد کرد. مقداری خمیردندان را به خوبی روی جلو و یا پشت موبایل  خود و یا هرجا که خش و لک وجود دارد بمالید و با یک دستمال نرم، آن را پاک کنید.

۱۵) برق انداختن شیرآلات با خمیردندان

قدرت پاک‌کنندگی خمیردندان به شیرآلات هم رسید. اگر توجهتان به قطرات آب و لکه‌هایی که بر روی شیر‌آلات پاشیده شده‌است جلب شد، نگران نباشید. کافی است مقداری از خمیردندان را بر روی یک پارچه بسیار نرم ریخته و با آن شروع به پاک‌سازی شیر‌آلات کنید. خواهید دید که شیر آب بسیار تمیز شده و درخشندگی بسیاری پیدا می‌کند. این عمل برای بیشتر شیرآلات منزل کاربرد دارد.

تمیزکردن شیرالات با خمیردندان

۱۶) ضد بخارگرفتگی شیشه عینک

خرید یک عینک ضدبخار با کیفیت برای ورزش‌های زمستانی هزینه بالایی دارد. جالب است بدانید که می‌توان با یک تکنیک ساده از عینک‌های با قیمت مناسب‌تر هم به خوبی استفاده کرد. مقداری خمیردندان را بر روی هر کدام از شیشه‌های عینک خود بمالید. به‌آرامی و بدون ایجاد خش شروع به پاک‌سازی شیشه‌های عینک با خمیردندان نمایید. با استفاده از این تکنیک، شیشه عینک از بخارگرفتگی در امان می‌ماند. از این تکنیک می‌توان برای مه‌گرفتگی عینک‌های نجاری، غواصی، شنا و موتورسواری نیز استفاده کرد.

۱۷) رفع بوی بد بطری‌ها و شیشه شیر کودک

بطری‌های کودک بعد از مدتی معمولا بوی بد شیر ترش شده را می‌دهد. اما خمیردندان بو را در یک لحظه از بین می‌برد، فقط کافی است بر روی یک مسواک قدیمی و بلااستفاده زده و شیشه شیر را با آن بشویید. سپس آن را کاملا با آب شستشو دهید. این کار را می‌توان برای بطری‌های دیگر که بوی بد ناشی از مواد خوراکی قبلی را در خود دارند، نیز انجام داد.

۱۸) شستشوی لکه‌های رنگی روی پارچه

در صورت آغشته شدن پیراهن و لباس شما به جوهر خودکار، خمیردندان ممکن است بسته به نوع پارچه و جوهر بتواند آن را پاک کند. خمیردندان غیر ژله‌ای را روی لکه بمالید و سپس با آب شستشو دهید. اگر حتی مقدار اندکی از جوهر روی لباس کمرنگ شده، چندین بار این کار را تکرار کنید تا زمانی که از جوهر خلاص شوید. همین تکنیک برای لکه‌های ناشی از وسایل آرایشی از جمله رژ لب نیز کار می‌کند. همچنین این روش برای لکه قهوه نیز ممکن است کارساز باشد.

۱۹) کمرنگ کردن خش روی چرم 

از این نکته غافل نشوید که می‌توان با استفاده از مقداری خمیردندان و یک پارچه ی نرم، خش و خراش‌های روی پارچه‌ها و محصولات چرمی را کمرنگ‌تر کرد.

پاک کردن خش روی چرم با خمیردندان

۲۰) روش عالی برای تمیزکردن کلیدهای پیانو

معمولا قطعات پیانو از جنس عاج بوده و پس از مدتی چرک شده و لکه می‌گیرد. یک انتخاب مناسب برای پاک‌کردن آن‌ها استفاده از خمیردندان و مسواک است. با مسواکی نرم و حاوی خمیردندان به آرامی قطعات پیانو را تمیز کرده و سپس با پارچه‌ی مرطوب آن را پاک کنید. همچنین خمیردندان به خوبی می‌تواند کلیدهای پلاستیکی پیانوهای مدرن را نیز تمیز کند و جلا بخشد.

۲۱) جلوگیری از بخار گرفتن آینه حمام 

از دیگر قابلیت‌های خمیردندان، استفاده از آن برای جلوگیری از بخار گرفتن آینه و شیشه‌ها است. برای مثال قبل از رفتن به حمام مقداری خمیردندان غیرژلی را با دستمالی تمیز بر روی آینه پخش و تمیز کنید. این کار باعث می‌شود هنگامی که در حمام هستید آینه بخار نگیرد و خود را به خوبی در آینه ببینید.

۲۲) از بین بردن سموم و آفات گیاهان و سبزیجات

از دیگر کاربردهای غیرمعمول خمیردندان این است که برای از بین بردن سموم مختلف بر روی سبزیجات و گیاهان می‌‎توانید از خمیردندان بهره ببرید. همچنین با استفاده از خمیردندان در اطراف گیاهان کاشته شده در باغ می‌‎توان به کاهش یافتن میزان آفات محصولات کمک زیادی کرد.


منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 12 =