دسته‌هاخمیر دندان طبیعی

مزایای خمیردندان طبیعی

مزایای خمیردندان طبیعی

مقدمه

مزایای خمیردندان طبیعی امروزه موجب شده تا یکی از پرطرفدارترین محصولات مصرفی بهداشتی روزانه افراد باشد. خمیردندان یکی از شوینده های پرمصرف است که همه افراد حداقل روزی یک بار از آن استفاده می‌کنند. امروزه وجود برخی مواد مضر در ترکیبات خمیردندان‌ها موجب شده تا خمیردندان های طبیعی مورد استفاده قرار گیرند. خمیردندان های طبیعی بسیار بهتر از انواع شیمیایی آن بوده و هیچ آسیبی به دندان ها نمی زند. معمولا در هر بار مسواک زدن مقداری از خمیردندان در بین دندان ها باقی می ماند که با دندان ها سازگار نیست. از طرفی می تواند وارد معده شود و موجب ناراحتی های دیگری در بدن گردد. همچنین خمیردندان های لایه بردار و جرم گیر و … به تدریج موجب آسیب به مینای دندان و نازکی دندان و ضعف لثه خواهد شد.

خمیردندان‌های رایج در بازار، عمدتاً دارای موادی شیمیایی و غیرطبیعی هستند، که به مرور منجر به آسیب دندان و لثه می‌شود. اکثر آن‌ها امکان سفیدکنندگی بی‌ضرر دندان‌ها را نداشته و پیدایش جرم‌ها و پلاک‌های دندانی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

مواد تشکیل دهنده خمیردندان 

در ابتدا به بررسی کوتاهی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی خمیردندان‌های صنعتی و مضرات آن‌ها می‌پردازیم:

 • رنگ‌دهنده و طعم‌دهنده‌های مصنوعی: رنگ‌ها و طعم‌دهنده‌های به‌کار رفته در تهیه خمیردندان می‌تواند باعث ایجاد سرطان، بثورات پوستی و مشکلات رفتاری شود.
 • فلوراید: اگرچه تاثیر فلوراید در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی و حفره در دندان‌ها کاملا ثابت شده، اما استفاده از آن در دوز بالا نه‌تنها سمی، بلکه موجب ایجاد لکه می‌شود.
 • گلیسرین: این یک ماده‌ی طبیعی است که باعث نرم شدن خمیردندان می‌شود.
 • آب اکسیژنه: این ماده موجب سفیدی دندان‌ها می‌شود اما در مقایسه با مواد طبیعی کندتر عمل می‌کند.
 • پروپیلن گلیکول: این ماده به عنوان یک ضدعفونی کننده صنعتی شناخته می‌شود و جایی در دهان ندارد.
 • ساخارین و سایر شیرینی های مصنوعی
 • سدیم لوریل سولفات: ماده‌ای که گفته می‌شود باعث ایجاد سرطان دهان می‌شود.
 • دی اکسید تیتانیوم: یک پودر سفیدکننده در خمیردندان‌ها که مطالعات نشان داده عامل بیماری‌های روده می‌باشد.
 • تریکلوزان: یک ماده ضدمیکروبی با مشکلات متعدد بهداشتی و زیست محیطی.

مواد تشکیل دهنده خمیردندان

خمیردندان طبیعی

استفاده از خمیردندان طبیعی می‌تواند کمک زیادی به حفظ سلامت دندان‌ها در طول روز نماید. ضمن اینکه با استفاده‌ی مداوم از آن‌ها تا حد زیادی از ایجاد پلاک و جرم در اطراف دندان‌ها جلوگیری می‌شود. لذا توصیه می‌شود از خمیردندان‌هایی که حاوی ترکیباتی از مواد طبیعی بسیار موثر با خواص بالا و متناسب با نیاز بهداشتی محیط دهان و دندان هستند، استفاده شود.

خمیردندان های طبیعی، بدون استفاده از موادشیمیایی مضر، تمام عناصر مورد نیاز دندان را در خود دارند. در واقع این محصولات، یک انتخاب عاقلانه و سالم برای کسانی است که به سلامتی عمومی بدن خود اهمیت می دهند. تمام ترکیبات موجود در خمیردندان طبیعی، مانند ترکیبات ضدباکتریایی آن، ضدالتهاب‌ها، طعم‌دهنده‌ها و مواد نگهدارنده، از مواد اولیه طبیعی گرفته شده‌است. این ترکیبات به از بین بردن باکتری‌ها و حفظ سلامت دهان کمک می‌کند. همچنین خمیردندان‌های طبیعی فاقد هرگونه رنگ مصنوعی هستند.

خمیردندان طبیعی

مزایای خمیردندان طبیعی

به دلایل متعددی روز به روز به محبوبیت خمیردندان طبیعی افزوده می‌شود. در هر بار مسواک زدن اندکی از خمیر بین دندان‌ها باقی می‌ماند. همچنین مقداری از آن بدون اختیار قورت داده شده و لثه‌ها هر ماده ای را که وارد دهان شود، جذب  بدن می‌کند. این بدان معناست که تمام مواد مضر و مفید مانند مواد شیمیایی موجود در خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌ها، مستقیماً به کل بدن انتقال می‌یابد. بنابراین داشتن دهان و لثه‌های سالم یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به سلامت کلی بدن است. لذا با استفاده از یک خمیردندان کاملا طبیعی، هیچ نگرانی برای ورود مواد مضر و شیمیایی به بدن نخواهد بود.

 • خمیردندان طبیعی عاری از رنگ‌دهنده‌های مصنوعی است که می‌تواند باعث مشکلات رفتاری در کودکان شود.
 • این خمیردندان‌ها نسبت به خمیردندان‌های رایج، مواد سایشی کمتری دارد که مانع از سایندگی و ایجاد مشکل برای مینای دندان و لثه های مصرف‌کننده می‌شود.
 • یکی دیگر از مزایای خمیردندان طبیعی، مهربانی با محیط زیست است. لذا می‌توان با استفاده از مواد سازگار با زمین به حفاظت از محیط زیست کمک کرد.
 • خمیردندان‌های طبیعی عاری ازهرگونه مواد شیمیایی هستند و موادی مانند کربنات کلسیم، زایلیتول، روغن نارگیل، جوش شیرین و روغن‌های ضروری جایگزین آن‌ها می‌باشند. برخی از افراد برای تمیز کردن دندان‌های خود به صورت طبیعی از روغن‌کشی یا صابون استفاده می‌کنند.
 • خمیردندان‌های طبیعی، بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر، تمام عناصر مورد نیاز دندان‌ها را در خود دارند. در واقع این محصولات، یک انتخاب عاقلانه و سالم برای کسانی است که به سلامت عمومی بدن خود اهمیت می دهند. تمام ترکیبات موجود در خمیردندان طبیعی، مانند ترکیبات ضدباکتریایی آن، ضدالتهاب‌ها، طعم دهنده‌ها و مواد نگهدارنده، از مواد اولیه طبیعی گرفته شده است. این ترکیبات به از بین بردن باکتری‌ها و حفظ سلامت دهان کمک می‌کند. همچنین خمیردندانهای طبیعی فاقد هرگونه رنگ مصنوعی هستند.

انتخاب خمیردندان های طبیعی

یافتن خمیردندان طبیعی باکیفیت و موثر با طعم مناسب کار ساده ای نیست. برخی از خمیردندان های طبیعی حاوی طعم بدی هستند و یا هنگام استفاده پوسته پوسته و سخت می شوند. برخی دیگر از انواع آن ها نیز تاثیر چشمگیری در تمیزی دندان ها ندارند. متاسفانه، بسیاری از برند های خمیر دندان که ادعا می کنند “طبیعی” هستند، واقعاً طبیعی و بی خطر نیستند. با توجه به موارد گفته شده، آیا استفاده از سالم ترین و طبیعی ترین محصولات بهداشت دهان و دندان منطقی نیست؟ در نتیجه برای انتخاب یک خمیردندان طبیعی موثر و باکیفیت لازم است به موارد زیر توجه شود:

 • در انتخاب هر نوع خمیردندان، ابتدا برچسب روی محصول به طور دقیق بررسی شود. بسیاری از خمیردندان ها و دهانشویه های رایج حاوی مواد مضر برای سلامتی بدن هستند.
 • بسیاری از افراد بر این باورند که به فلوراید در آب و خمیر دندان خود نیاز دارند. این در حالیست که برخی، میزان فلوراید دریافتی از آب را کافی دانسته و به دنبال خمیردندان بدون فلوراید هستند. درواقع بدون فلوراید بودن خمیردندان برای برخی افراد از مزایای خمیردندان طبیعی به شمار می‌رود.
 • سولفات لوریل سدیم (SLS) برای تهیه فوم خمیر دندان استفاده می شود که یک ماده شوینده است. شوینده ای که در اکثر شامپوها و مواد شوینده دیگر پیدا می شود و برای بسیاری از افراد تحریک کننده پوست است. کف کردن لازمه ی یک خمیردندان خوب نیست و فقط انتظاری بیهوده از خمیردندان است.
 • بیشتر فواید مسواک زدن از عمل واقعی مسواک زدن ناشی می شود، حتی اگر فقط از آب استفاده شود. باکتری ها در دهان موجب التهاب لثه و سایر مشکلات دندانی است. این در حالیست که خمیردندان های طبیعی می توانند این باکتری ها را به طور طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر از بین ببرند.

خمیر دندان طبیعی آلفادنت

خمیردندان طبیعی آلفادنت

امروزه برندهای تولیدکننده خمیردندان، با توجه به نیاز مصرف‌کنندگان به خمیردندان‌های طبیعی به دنبال تولید محصولاتی با خواص و ترکیبات طبیعی هستند. «آلفادنت» یا «ALPHA DENT» یکی از بهترین برندها در تولید خمیردندان طبیعی به شمار می رود. خمیردندان های آلفادنت با استفاده از به روزترین فناوری های تولید خمیر دندان به بازار عرضه می شوند. این محصولات نه تنها از ویژگی طبیعی بودن برخوردار هستند، بلکه برطرف کننده نیازهای بیماران سیلیاکی، بیماران دیابتی، گیاهخواران، یوگی ها و … در حوزه بهداشت دهان و دندان نیز هستند. از دیگر ویژگی های انواع خمیر دندان آلفادنت می توان به قدرت پاک کنندگی عالی، طعم خوب و ملایم، ضد حساسیت بودن، فاقد فلوراید بودن، سفیدکنندگی بدون اثر سایشی و … اشاره نمود.

چنانچه قصد تجربه ی مزایای یک خمیردندان طبیعی فوق العاده ای را دارید، محصولات متنوع آلفادنت می تواند از بهترین انتخاب ها به شمار آید. برای خرید محصولات آلفادنت می توانید به صفحه فروشگاهی وبسایت آلفادنت مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =