دسته‌هاخمیر دندان کودکان

خمیردندان مناسب کودکان

مقدمه

خمیردندان مناسب کودکان کدام است؟ آیا استفاده از خمیردندان برای کودکان الزامی است؟ از چه سنی باید استفاده از خمیردندان را برای کودکان آغاز کرد؟ ویژگی های یک خمیردندان خوب برای کودک چیست؟ اینها سوالاتی است که معمولا والدین برای مراقبت های بهداشتی دهان و دندان فرزندان شان دارند. چراکه توجه به سلامت و بهداشت دهان‌و‌دندان از سنین کودکی، از بروز مشکلات برای دندان‌های آن‌ها در بزرگسالی پیشگیری می‌کند. شروع سن پوسیدگی دندان‌های کودکان از سن ۶ تا ۱۱ سال است. با انتخاب یک خمیردندان مناسب، علاوه بر علاقه‌مند کردن کودک به مسواک زدن، بهداشت و سلامت دندان‌های او را نیز تضمین خواهد کرد. در واقع یکی از مسئولیت‌های بزرگ پدر و مادر این است که از همان کودکی، مراقبت صحیح از دندان، مسواک زدن و نحوه‌ی صحیح استفاده از مسواک و خمیردندان را به کودکانشان آموزش دهند. در این مطلب به بررسی ویژگی‌های خمیردندان‌های مناسب کودکان و نکات مهم خرید این خمیردندان‌ها پرداخته شده است.

مسواک و خمیردندان از چه سنی شروع شود؟

در این ارتباط جملات رایج و نادرستی وجود دارد. برای مثال این شایعه که بچه‌ها قبل از دو سالگی به خمیردندان احتیاج ندارند، کاملا نادرست است. در حقیقت باید آداب صحیح مراقبت از دهان‌و‌دندان را قبل از رویش اولین دندان کودک با او تمرین کرد. همچنین استفاده از خمیردندان‌های مخصوص خردسالان، به محض رویش دندان‌ها ضروری بوده و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. دندانپزشکان مسواک‌زدن با یک مسواک نرم و خمیردندان مخصوص کودکان حاوی فلوراید به اندازه‌ی یک دانه برنج برای بچه‌های زیر ۳ سال و یک نخود برای کودکان ۳ تا ۶ سال، پیشنهاد می‌کنند. بنابراین بایستی در سنین پایین نیز به مراقبت های دهان و دندان کودکان توجه نمود.

خمیردندان مناسب کودکان

آیا کودکان به خمیردندان نیاز دارند؟

پاسخ این سوال، قطعاً “بله” است. تمیز نگه‌داشتن دندان‌های کودک، قسمت مهمی از برنامه روزمره او می‌باشد. به محض ظاهر شدن اولین دندان‌ها، همیشه خطر پوسیدگی و ایجاد لک و حفره در دندان وجود دارد. متخصصان انجمن ADA، همواره به والدین توصیه می‌کند که به محض ظاهر شدن اولین دندان‌ها در کودک، از خمیردندان و حتی خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنند. این به این دلیل است که طبق تحقیقات انجام شده، پوسیدگی دندان در دوران کودکی به دلیل مصرف شیرینی و تنقلات بیشتر، بسیار رایج است.

استفاده از خمیردندان می‌تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کاهش خطر ایجاد لک و حفره در دندان عمل کند. اگرچه دندان‌های شیری در نهایت می‌افتند، اما همچنان باید از آنها مراقبت کرد. پوسیدگی دندان‌های شیری می‌تواند موجب درد کودک شده و ممکن است نیاز به کشیدن داشته باشد. این تصور که دندان شیری به دلیل افتادن، نیاز به مراقبت ندارد نیز از موارد نادرست اما تا حدی رایج است. به طور کلی از بدو تولد تا ۱۸ ماهگی باید دندان ها را با آب تمیز کرد و از ۱۸ ماهگی تا ۶ سالگی از خمیردندان های بدون فلوراید استفاده نمایید و از ۶ سالگی به بعد از خمیردندان های فلورایدی استفاده کنید.

تفاوت خمیردندان کودکان و بزرگسالان

خمیردندان مناسب کودکان کمی با خمیردندان رایج که بزرگسالان از آن استفاده می‌کنند، متفاوت است. کودکان خردسال معمولاً با تف کردن باقی‌مانده خمیردندان موجود در دهان مشکل دارند و انواع معمول خمیردندان حاوی موادی است که برای مصرف آن‌ها در نظر گرفته نشده‌است. برخی خمیردندان‌های کودک طوری طراحی شده‌اند که در صورت بلعیدن، ایمن باشند.

به خاطر داشته باشید که ممکن است اطلاعات متناقضی را مشاهده کنید که برخی از متخصصان توصیه می‌کنند که والدین از خمیردندان حاوی فلوراید برای نوزادان و کودکان نوپا خودداری کنند. به طور کلی، در این مورد هنوز هیچ منع مصرف و یا توصیه قطعی وجود ندارد. با این وجود، برخی از مواد مضر وجود دارد که باید حتماً از مصرف آن‌ها توسط خردسالان اجتناب کنید. این مواد، ترکیباتی مانند سدیم لوریل سولفات (SLS)، اسانس‌ها و مواد شدید ساینده هستند. SLS نوعی شوینده است که در صورت استفاده مقادیر زیاد از آن، باعث ایجاد زخم در دهان و لثه‌ها می‌شود.

همچنین برخی روغن‌های ضروری، به دلیل خواص ضدمیکروبی طبیعی، اغلب به خمیردندان‌های معمولی بزرگسالان اضافه می‌شوند. اما برای نوزادانی که هنوز در حال تولید میکروبیوم در دهان خود هستند، این ترکیبات و اسانس‌ها می‌توانند این روند را مختل کنند. در نهایت، از مواد ساینده‌ای که معمولاً در خمیردندان‌های سفیدکننده یافت می‌شود، باید کاملاً اجتناب شود. این مواد می‌توانند به مینای دندان کودک شما آسیب برسانند.

استفاده از خمیردندان مخصوص برای کودکان

ویژگی‌های خمیردندان مناسب کودکان

با وجود همه‌ی نکات ذکر شده در رابطه با خمیردندان‌های رایج و منع مصرف آن برای کودکان، پس هنگام خرید خمیردندان کودک، چه چیزی را باید در اولویت قرار دهیم؟ در ادامه ویژگی‌های اساسی یک خمیردندان کودک آورده شده است:

  • داشتن فلوراید

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که همه کودکان از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنند. دندانپزشک شما می‌‌تواند سطح فلوراید مناسب خمیردندان را برای کودک شما تعیین کند. اگر کودک شما بیشتر در معرض پوسیدگی دندان باشد، دندانپزشک ممکن است مصرف مکمل‌های حاوی فلوراید را نیز توصیه نماید.

وجود فلوراید برای استحکام دندان‌ها، تمیزی و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها و تشکیل پلاک ضروری است. البته به یاد داشته باشید که مقدار مجاز فلوراید موجود در ترکیبات خمیردندان مناسب کودکان، باید حداقل باشد تا کودک شما از مضرات و عوارض ناشی از دوز بالای فلوراید در امان باشد. چون نمی‌توان مطمئن شد که کودک تمام خمیردندان را بیرون ریخته و یا مقداری از آن را قورت داده است.

  • خطر بلعیدن خمیردندان

همانطور که اشاره کردیم، نوزادان و کودکان خردسال، هنوز به تف کردن باقی مانده خمیر دندان خود عادت نکرده اند، بنابراین، شما نیاز به خمیردندانی دارید که در صورت بلعیدن ایمن باشد. اکثر خمیردندان های کودک با این ویژگی طراحی شده اند. لذا در صورت خرید خمیردندان کودک به طبیعی و دور از مواد شیمیایی بودن آن و همچنین خوراکی بودن خمیردندان دقت کنید.

  • طعم‌های جذاب خمیردندان کودکان

پس از توجه به موارد فوق، لازم است که برای کودکتان خمیردندان با بسته‌بندی جذاب و طعم دلپذیر تهیه کنید تا به مسواک‌زدن عادت کند. طعم‌های سنتی خمیردندان‌های رایج مانند نعناع، اکالیپتوس و … برای کودکان تند هستند و بهتر است خمیردندان‌های مناسب کودکان با طعم‌های ملایمتری مانند طعم‌های میوه‌ای طراحی و تولید شوند.

  • تاییدیه‌های ADA و پروانه بهداشت

این تاییدیه در واقع نشان‌دهنده‌ی واقعی بودن و صحت ادعای محصول است. بسته‌بندی‌های زیبا و یا حتی تبلیغات گسترده به تنهایی کافی نیست و خمیردندان باید استانداردهای بهداشتی لازم را نیز داشته باشد. لذا در هنگام خرید خمیردندان، حتما به این موارد دقت کافی داشته باشید.

  • سایندگی ملایم

سایندگی ملایم باعث پاک شدن رسوبات و باقی‌مانده غذا از دندان‌ها می‌شود. اما می‌تواند سبب از بین‌رفتن مینای دندان نیز شود. به یادداشته باشید که از خرید خمیردندان‌های سفیدکننده رایج که حاوی ساینده‌های قوی هستند، برای کودکانتان خودداری کنید.

ویژگی های خمیردندان مناسب کودکان

خمیردندان طبیعی کودکان آلفادنت

کودک شما احتمالاً می‌خواهد با دستان خودش مسواک‌زدن را امتحان کند. برای ایجاد علاقه به این کار در کودک خود، بهتر است اجازه دهید او این کار را انجام دهد. همچنین برای تشویق بیشتر کودک، می‌توانید از مسواک‌های عروسکی و با رنگ‌های مختلف استفاده کنید. یکی‌دیگر از راه‌های تشویق کودک، استفاده از خمیردندان‌های مخصوص آن‌ها است که در طعم‌های میوه ای مختلف و بسته‌بندی‌های جذاب‌تری تولید می‌شوند.

برند آلفادنت، یکی از شرکت‌های شناخته شده‌ای است که در زمینه تولید انواع خمیردندان طبیعی (۹۹.۵%) و با کمترین مواد شیمیایی و مضر، فعالیت می‌کند. در این خمیردندان‌ها، از نگهدارنده‌های شیمیایی استفاده نشده و تمام ترکیبات ضدباکتریایی، ضد‌التهاب و … آن، منشاء طبیعی دارد. خمیردندان کودک آلفادنت نیز، با در نظر داشتن تمام موارد گفته شده در بالا، به طور خاص برای کودکان طراحی شده تا از دندان‌های فرزند شما مراقبت کند. خمیردندان‌های طبیعی کودکان آلفادنت خوراکی بوده و نگرانی قورت داده شدن را برطرف کرده‌اند.

اگر به دنبال خرید خمیردندان مناسب کودکان خود هستید، موارد گفته شده در بالا را برای اطلاع از ویژگی‌های یک محصول مناسب مطالعه کنید. همچنین می‌توانید مشخصات خمیردندان طبیعی کودک آلفادنت را در وب‌سایت alphadentcare.ir مشاهده کرده و در صورت تمایل خریداری نمایید.

خمیردندان کودکان

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + نه =